سخنگوی «پویش دعوت از خاتمی»:

سخنگوی «پویش دعوت از خاتمی»: عبدالله نوری از خاتمی‌ای که بر سر اهدافش می‌ایستد حمایت می‌کند  

 

به نظر می‌رسد که فضا به سمتی می‌رود که دیگر بحث بر سر این نیست که خاتمی بیاید یا نه، بلکه بیشتر بر سر این است که خاتمی چگونه بیاید و با چه شروطی. هم خود ایشان و هم نخبگان سیاسی بیشتر در این باب صحبت می‌کنند.

مصاحبه رادیو زمانه با سخنگوی «پویش دعوت از خاتمی» در مورد دیدار هسته مرکزی این پویش با عبدالله نوری را در ادامه می‌خوانید.


مریم محمدی: در شرایطی که بیش از هشت ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوره‌ی دهم در ایران باقی مانده است، تحرکات زودهنگام انتخاباتی همچنان پیش می‌روند. نکته‌ی دیگر این‌که بیشترین این فعالیت‌ها در جبهه‌ی اصلاح‌طلبان اتفاق می‌افتد و بحث بر سر کاندیداتوری آقایان کروبی، نوری و خاتمی همچنان ادامه دارد.

روز چهارشنبه در تهران اعلام شد که گروهی از هواداران کاندیداتوری آقای خاتمی به دیدار آقای نوری رفته‌اند، که خود کاندیدای پیشنهادی بخش دیگری از اصلاح‌طلبان است.

در اطلاعیه‌ای که این گروه بعد از این دیدار منتشر کرده و چنان‌که متذکر شده‌اند به تایید آقای نوری هم رسیده، آمده است که آقای نوری گفته‌اند: «من هم مثل بسیاری دیگر فکر می‌کنم که آقای خاتمی آرای لازم را دارد، تنها نگرانی من مثل خود آقای خاتمی مربوط به بعد از انتخابات است».

آقای نوری گفته است: اگر آقای خاتمی اهداف مشخصی را تعیین نکند یا آمادگی ایستادگی بر سر آرمان‌ها، برنامه‌ها و اهداف خود را نداشته باشد احتمال ناکامی ایشان حتا پس از پیروزی در انتخابات افزایش می‌یابد و به‌نظر من بهتر است نیایید.

در مورد این دیدار و نتایج آن با یکی از اعضای هیات‌ دیدارکننده، آقای محمدرضا‌ جلائی‌پور صحبت کرده‌ام.

 • آقای جلائی‌پور اساساً پویش دعوت از خاتمی چه هست؟ چه نوع نهاد و ارگانی است و چگونه تشکیل شده است؟

«پویش (کمپین) دعوت از خاتمی» یک کمپین است که معادل فارسی آن «پویش» انتخاب شده است و سایت آن هم «موج سوم» (www.mowj.ir) نام دارد.

 • چه مدت است که شما فعالیت‌های خود را شروع کرده‌اید؟

«پویش دعوت از خاتمی» حدود یک‌ماه است که به طور رسمی تشکیل شده است. هدف اعضای این پویش این است که با انجام فعالیت‌هایی احتمال نامزدی آقای خاتمی را افزایش بدهند. در این راستا ۱۲گونه فعالیت تعریف شده که یکی راه‌اندازی سایت موج سوم است که در آن پاره‌ای از فعالیت‌های علنی ما گزارش می‌شود.

 • کارهای علنی‌تان؟ مگر شما کارهای مخفی هم دارید؟

خیر، ما یک‌سری فعالیت‌های غیرعلنی و رایزنی‌های غیرخبری برای افزایش احتمال نامزدی آقای خاتمی داریم. ولی فعالیت علنی ما ۱۲ گونه است که برخی از آن‌ها در سایت انعکاس پیدا می‌کند. دیدار با چهره‌‌های ملی و رهبران احزاب اصلاح‌طلب و میانه‌رو یکی از این فعالیت‌هاست که در آن می‌کوشیم تعدادی از شخصیت‌های درجه اول حوزه‌های مختلف را تشویق ‌کنیم از آمدن آقای خاتمی حمایت بیشتری بکنند و اگر مخالفند به حامیان بپیوندند.

 • الان ملاقاتی که با آقای نوری داشتید در همین راستا بود؟

بله، این هفتمین دیدار علنی ما بود. تا امروز بیش از ۴۰دیدار داشته‌ایم که تعدادی از آن‌ها خبری بوده‌اند. خود آقای خاتمی و آقایان ابراهیم یزدی، عزت‌الله سحابی، مصطفی ملکیان، بهزاد نبوی و سعید حجاریان از جمله افرادی بوده‌اند که دیدارهایی با آن‌ها صورت گرفته و در سایت «موج سوم» امکان مشاهده‌ی فایل‌های تصویری این دیدارها هم وجود دارد.

علاوه بر این دیدارها تعداد زیادی مصاحبه با نخبگان حوزه‌های مختلف انجام شده و از تعدادی از فرهیختگان کشور نیز یادداشت‌هایی در دفاع از نامزدی خاتمی گرفته شده است. اولین همایش ما هم به‌زودی با حضور پاره‌ای از حامیان برجسته‌ی نامزدی آقای خاتمی برگزار می‌شود. طومار الکترونیک دعوت از خاتمی در سایت موجود است که در همین مدت کوتاه بیش از ۲۰ هزار نفر آن را امضا کرده‌اند. حدود ۲۰۰۰ نفر هم به عضویت کمپین درآمده‌اند.

 • سوالی که پیش می‌آید این است که شما به عنوان هواداران آقای خاتمی، هدفتان از دیدار با آقای نوری که خودشان هم کاندیدای احتمالی این انتخابات هستند منصرف کردن ایشان از کاندیداتوری بود؟

تا آنجایی که ما اطلاع داریم و خودشان هم تایید کردند، ایشان قصد قطعی برای کاندیداتوری نداشته‌اند که بخواهیم ایشان را منصرف کنیم. در راستای هدف پویش و دیدار با چهر‌ه‌های ملی به دیدار آقای نوری رفتیم تا سخنان و تحلیل ایشان را بشنویم که اتفاقاً متوجه شدیم ایشان هم تا حد زیادی با هدف کمپین موافق هستند و فقط حمایتشان از آقای خاتمی مشروط است.

 • شروط ایشان چه مواردی بود؟

آقای نوری طرفدار نامزدی «خاتمی»ای هستند که کمی قاطع‌تر باشد و اهدافی را مشخص بکند و پای آن اهداف بایستد. حتا می‌توان گفت شرط دوم خود آقای خاتمی که هفته‌ی پیش تعیین کرد هم به این شرط آقای نوری نزدیک است. این‌که آقای خاتمی گفته بود باید دید چقدر می‌توان کار کرد، شاید یکی از معانی‌اش این باشد که اگر این شرایط فراهم نباشد و نتوانم به اهداف تعیین‌شده‌ام برسم، نمی‌‌آیم!

 • به‌نظر شما آقای خاتمی از قبل چگونه می‌توانند به این نتیجه برسند که می‌شود یا نمی‌شود؟

از قبل ارزیابی می‌کنند.

 • چگونه این ارزیابی از قبل ممکن است؟ چون ساختار حکومت همان ساختاری است که در زمان ریاست‌جمهوری ایشان وجود داشت.

خب احتمالاً ایشان تا حد زیادی پاسخ به این سوال را می‌دانند و ما امیدواریم که پاسخ‌شان مثبت باشد. با توجه به تجربه‌ی ۸ ساله‌ی آقای خاتمی، فکر می‌کنم ایشان بهتر واقفند که علیرغم تمام محدودیت‌ها می‌توان کارهایی انجام داد.

در این که چقدر می‌توان کار انجام داد اختلاف‌نظر وجود دارد، ولی بر سر اینکه حداقل‌هایی ممکن است بحثی نیست و ما فکر می‌کنیم که اگر ایشان قاطع‌تر بیاید بیش از این‌ها هم ممکن است.

تصور من این است که الان فضا به سمتی می‌رود که دیگر بحث بر سر این نیست که خاتمی بیاید یا نه، بلکه بیشتر بر سر این است که خاتمی چگونه بیاید و با چه شروطی. هم خود ایشان و هم نخبگان سیاسی بیشتر در این باب صحبت می‌کنند.

 • سوال این است که نیرویی که باید شروط آقای خاتمی را بپذیرد کجاست؟ چرا شما فکر می‌کنید نیرویی که در مقابل آقای خاتمی ایستاده الان اعلام می‌کند که شرط آقای خاتمی را پذیرفته؟! یا این‌که آقای خاتمی باید بیاید و برای تحقق آن شرایط مبارزه بکند؟

آقای خاتمی می‌تواند حالت دوم را انتخاب کند و شروط خودش را به رقیب تحمیل کند. اما درباره بخش اول پرسش شما باید بگویم که ما فکر می‌کنیم حضور آقای خاتمی یک بازی «برد - برد» است و حتا محافظه‌کاران هم از آن سود می‌برند و به نفع کلیت جمهوری اسلامی است و مشروعیت و کارآمدی‌اش را افزایش می‌دهد و در بلندمدت حتا به نفع آن‌هایی است که مخالف حضور آقای خاتمی هستند؛ جدای از نفعی که برای اصلاحات، فرهنگ، اقتصاد و سیاست ایران دارد.

 • برداشت شما از ملاقات با آقای نوری این بود که ایشان کاندیدا نخواهند شد یا این‌که منتظر اعلام ارزیابی آقای خاتمی هستند؟

من سخنگوی آقای نوری نیستم.

 • دریافت شما به عنوان ملاقات‌کننده چیست؟

ما تعهد اخلاقی داده‌ایم که خبری را منتشر نکنیم مگر این که به تأیید ایشان برسد. تا جایی که من اجازه دارم نقل بکنم و در گزارش هم آمده این است که آقای نوری اگر ببینند که آقای خاتمی با آن شروط و ویژگی‌ها و قاطعانه آمده‌اند حتماً از ایشان حمایت می‌کند.

تا جایی که ما اطلاع داریم تا‌کنون آقای نوری برای حضور در انتخابات اعلام آمادگی نکرده‌اند و ارزیابی شخصی من این است که تا وقتی که آقای خاتمی نگوید که نمی‌آید، ایشان حتا به این گزینه فکر هم نخواهند کرد.

 • اگر آقای خاتمی نیاید و آقای نوری بیاید، این امکان وجود دارد که رد صلاحیت شود. ولی اگر رد صلاحیت نشد اصلاح‌طلبان چه برخوردی خواهند کرد؟

متاسفانه ممکن است این چنین باشد. ولی این به آن معنا نیست که اگر آقای خاتمی نیامد اصلاح‌طلبان از آقای نوری حمایت نکنند.

اما بهتر است که در حال حاضر این «اگر» (این‌که اگر خاتمی نیاید ...)‌ طرح نشود، چون احتمال نامزدی آقای خاتمی را کاهش می‌دهد. فعلاً تمام هم و غم نیروهای سیاسی اصلاح‌طلب باید این باشد که آقای خاتمی را بیاورند و بعد از این که آقای خاتمی را آوردند تدابیری بیاندیشند که احتمال پیروزی ایشان بالا برود، احتمال تخلف و تقلب کاهش پیدا کند و بتوانند بعد از پیروزی به آن اهداف حداقلی که تعیین می‌کنند، برسند .

منبع: رادیو زمانه

  
نویسنده : محسن ; ساعت ٩:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢٠
تگ ها : گفتگوها


سیدمحمد خاتمی: در دو دوره‌ قبلی ریاست جمهوری‌ام با مردم به تفاهم رسیده‌بودم

اگر بتوان به مردم خدمت کرد، به آن چیزهایی که اعتقاد داریم پایبند باشیم و پاسخ مردم را بدهیم و امکانات فراهم باشد، می‌توان به عرصه آمد؛ ولی اگر این‌گونه نباشد باید به فکر کسانی بود که بیایند و وضع موجود را تا حدود زیادی عوض کنند و در عین حال تقابل با آن‌ها کمتر باشد و مردم هزینه کمتری بپردازند.

رییس جمهور سابق کشورمان‌مان گفت: اگر فقر، فاصله طبقاتی و فساد در این مملکت کمتر شده، سمعاً و طاعتاً،  این وضع باید ادامه پیدا کند؛ در غیراین‌صورت حتماً باید برای تأمین نظر رهبری که مبارزه با فقر، فساد و تبعیض است فکر دیگری کرد.

به گزارش «موج سوم» به نقل از روابط عمومی دفتر حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد خاتمی، وی در جمع اعضای مجمع فرهنگیان، کانون صنفی معلمان و سازمان معلمان ایران با اشاره به ضرورت نظارت بر انتخابات گفت: نظارت بر انتخابات لازمه‌ی حرمت و رای آزادانه‌ی مردم است. به همین دلیل نظارت وجود دارد و این مهم را از آن رو به دولت واگذار نکرده‌اند که ممکن است با پول و زوری که دولت دارد بر انتخابات اعمال قدرت کند.

خاتمی اما در تکمیل بحث نظارت بر انتخابات اظهار داشت: به گونه‌ای نظارت کنیم که مردم آزادانه انتقاد کنند نه این‌که نظارت را طوری معنا کنیم که تعیین می‌کنیم مردم به چه کسانی رأی بدهند! این خلاف قانون اساسی است و لااقل برای ما قابل گذشت نیست.

رییس جمهور سابق کشورمان با اشاره بر آنچه که در چهار سال اخیر بر کشور رفته است، اعلام کرد که مردم و کسانی که می‌خواهند در انتخابات حضور یابند مطمئن باشند با وضعیتی که در حال حاضر داریم هیچ دولتی هر چند کارآمد باشد نمی‌تواند با هیچ معجزه‌ای وضع را به چهار سال پیش برگرداند. مردم باید تحمل کنند؛ اما هر کس می‌آید باید طوری برنامه‌ریزی کند که به سوی بهتر شدن اوضاع حرکت کند.

وی با تأکید بر تعامل تمامی دستگاه‌ها در انتخابات در پیش روی ریاست جمهوری افزود: همه دستگاه‌ها باید با هم باشند. صدا و سیما در تقابل نباشد. البته نمی‌گویم دائماً تعریف و تمجید کند بلکه تشکیلاتی که اصلاً وظیفه خود را تبلیغات و به اصطلاح افشاگری و دخالت در اموری می‌داند که نباید دخالت کنند در مقابل نایستند.

خاتمی ادامه داد: آن‌هایی که باید به تقوا دعوت کنند و واقعیات را به مردم بگویند بی‌تقوایی نکنند و در مقابل دولت نایستند. اگر همه با هم باشند مردم هم توجیه می‌شوند و می‌توان به عرصه آمد.

رییس جمهور سابق ایران با اشاره به منزلت معلم و با اشاره به گلایه بعضی از معلمان، اهانت به این قشر زحمتکش را ناروا خواند و گفت: مورد اهانت قرار دادن معلم نه‌تنها روا نیست بلکه هیچ کس حق کوچکترین اهانت به دشمنی که محکوم به اعدام باشد یا بدترین عمل را مرتکب شده باشد ندارد. چه برسد به آنکه خدایی ناکرده شکنجه جسمی و روحی نیز بشود. نظام جمهوری اسلامی برای این پدید آمد که دیگر شاهد این مسائل نباشیم.

وی تأکید کرد: ما انقلاب کردیم که نه‌تنها منزلت انسان و معلم حتی انسانی که محکوم به اعدام است یا متهمی که هنوز هیچ یک از اتهاماتش ثابت نشده است زیر سوال نرود. اگر در اثر کوچکترین فشار روحی یا جسمی به افراد اقراری گرفته شود، این اقرار هیچ ارزشی ندارد.

خاتمی با طرح این سوال که با توجه به این معیارها و ملاک‌ها، آیا در مسیر انقلاب به درستی حرکت می‌کنیم یا نه؟ گفت: امیدوارم شاهد روزی باشیم که هیچ کس به خاطر جرم ناکرده به خصوص ابراز وظیفه‌اش تحت فشار روحی یا جسمی نباشد. نقد کردن وظیفه ماست. امام علی(ع) می‌فرماید: انتقاد نه‌تنها وظیفه است بلکه منتقد باید بتواند بدون لکنت زبان حرفش را بزند. این‌ها از جمله مسائلی که هر کس روی کار می‌آید باید مورد توجه‌اش باشد.

وی بر وظایف معلمان تاکید کرد و گفت: یکی از وظایف شما معلمان این است که علاوه بر داده‌های علمی و تعلیمات دینی به دانش آموزان آنان را رشد فکری دهید؛ چون آنها هستند که پایه‌های مردم‌سالاری و اداره جامعه ما را در آینده محکم می‌کنند.

سید محمد خاتمی با اشاره به وعده‌های بی‌تحقق طی دوره‌ی گذشته عنوان کرد: اگر کسی برنامه‌ای که نتوان آن را پیاده کرد داده باشد، بهتر است نیاید. این‌ها شرط نیست بلکه شرط وجود است و برای خود فرد شرط است. تو اگر می‌آیی اولاً چه می‌خواهی؟ آیا آنچه می‌خواهی خواست واقعی ملت است؟ به عنوان کسی که مورد عنایت مردم قرار گرفته‌ای آیا بیانگر خواست واقعی مردم هستی یا نه؟ و آیا برای خودت حساب‌هایی داری که خیلی هم با مصالح ایران و اسلام سازگار نباشد؟

وی افزود: کسی که می‌خواهد بیاید باید بیانگر خواست مردم باشد و بر سر آن خواست‌ها با مردم به تفاهم برسد و عهد ببندد؛ البته تفاهم در رأیی است که مردم به وی می‌دهند.

رییس جمهوری سابق کشور با اشاره به دو دوره‌ی گذشته‌ی ریاست جمهوری خود گفت: معتقدم در دو دوره ریاست جمهوری نوعی از خواست‌ها را مطرح کردم و در هر دو دوره نیز با مردم به تفاهم رسیده‌ام. اگر برنامه‌هایی در این دوره‌ها عملی نشد ممکن است عیب و نقص از ما بوده باشد یا موانعی بر سر راه بوده. چه کسی گفته که حتماً باید در قدرت حضور داشته‌ باشیم تا بتوانیم کاری انجام دهیم؟ بلکه در جای دیگری هم می‌توان به وظایف خود عمل کنیم.

وی با هشدار به رواج بداخلاقی در جامعه عنوان کرد: دروغ بدترین بداخلاقی است. گاهی یک فرد عادی صحبتی می‌کند ولی یک وقت است من مسئول دروغ می‌گویم یا آمار نادرست می‌دهم و این خیلی بدتر است. توهین، تحریف و فحاشی بدترین گناهان است، اما اگر این‌ها به نام اسلام و ارزش‌ها مبنا و رویه برخی دستگاه‌ها و تشکیلات شود که بزرگترین وظیفه‌شان ترویج اخلاق است، نشانه بیماری و مشکلاتی است که باید نگران آن بود.

خاتمی گفت: حال اگر کسانی روی کار بیایند که این گروه بداخلاق آنان را نپسندند، در مقابل سنگ‌اندازی نخواهند کرد؟
 
وی با اشاره به این‌که حرف‌های ما روشن است و در آینده با معلمان، دانش‌آموزان و جوانان حرف‌های بسیاری دارم، افزود: حرف‌هایی در عمق وجدان مردم وجود دارد و با زبان فطرت آنها را گفته‌اند. هنر انقلاب اسلامی به این بود که سوار بر خواست تاریخی ملت ایران شد. این خواست با فطرت دینی، خواست دینی و هویت دینی همسو شد و انقلاب بزرگی را ایجاد کرد که از مهمترین آرمان‌هایش حاکمیت مردم بر سرنوشتشان بود.

خاتمی افزود: روشنفکری ایجاب می‌کند این خواست‌ها را روشن‌تر، شفاف‌تر و از عمق وجدان تاریخی ملت به سطح خودآگاهی بیاوریم.

رییس جمهوری سابق کشورمان با تأکید بر این‌که امروز همه مردم‌سالاری می‌خواهند، اظهار داشت: اینگونه نیست که مردم‌سالاری مقابل دین باشد. مردم دینشان را می‌خواهند، ولی انقلاب با این شعار که این دین برایتان مردم‌سالاری به ارمغان می‌آورد، شکل گرفت. مردم دین اجتماعی، دین حاکم و دینی که می‌خواهد در عرصه باشد را مردم می‌خواستند. امام(ره) به آن‌ها دروغ نمی‌گفت که دین به شما استقلال، آزادی و پیشرفت می‌دهد. مگر این‌ها در قانون اساسی نیست؟

وی افزود: ما معتقدیم دین باید در عرصه اجتماعی جضور داشته باشد. تفاوت ما با بعضی‌ها این است که دین را با آزادی و پیشرفت ملت سازگار می‌بینیم. دینی که ما می‌گوییم منادی عدالت است. البته عدالت ما فقط عدالت اقتصادی، آن هم اقتصاد صدقه‌ای نیست.

خاتمی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب، اظهار داشت: اتفاقاً به درستی رهبری فرمودند که باید با فقر، فساد و تبعیض مبارزه کرد؛ هر کس می‌خواهد بیاید باید این‌ها را در برنامه‌اش بگذارد (حالا اگر بنده بخواهم بیایم حرف‌های زیادی در عرصه‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خواهم داشت). اگر در این سال‌ها ادعا می‌شود که شعارهای انقلاب زنده شد سوال این است که آیا فقر کمتر شده است؟ ما نمی‌گوییم یک‌شبه می‌شود فقر را کم کرد ولی باید آثار حرکت به آن سو آشکار باشد.

وی افزود: هیچ‌کس نمی‌گوید فردا هر دولتی بیاید باید توقع داشت که همه مشکلات را حل کند؛ اما توقع داریم که در آن مسیر حرکت کنیم.

خاتمی در ادامه گفت: اگر فقر، فاصله طبقاتی و فساد در این مملکت کمتر شده، سمعاً و طاعتاً،  این وضع باید ادامه پیدا کند؛ در غیراین‌صورت حتماً باید برای تأمین نظر رهبری که مبارزه با فقر، فساد و تبعیض است فکر دیگری کرد.

خواهران و برادران همیشه بخشی از جامعه بوده‌اند که برایشان خوردن گوشت مشکل بوده، ولی امروز برای بخش قابل توجهی از جامعه گوشت تبدیل به کالای لوکس شده است. بر اساس آمار معتبر باید بیان کرد که آیا فقر، فساد و تبعیض در این سال‌ها کمتر شده است؟
 
رییس بنیاد باران اظهار داشت: ملت علاوه بر این‌ها آزادی و امنیت نیز می‌خواهد. نمی‌خواهم بگویم می‌توان یک‌شبه همه مشکلات را حل کرد؛ اگر در این مسیر اراده و حرکتی باشد همه به دنبال آن بیاییم، ولی اگر این‌گونه نیست باید فکر دیگری کرد.

سید محمد خاتمی با اشاره به این‌که طبعاً افراد مختلف و موثری برای بهبود برنامه اقتصادی و اجتماعی کشور وجود دارند که می‌توانند وضع را بهبود بخشند، خاطرنشان کرد: تکلیف ما با ملت تا حدود زیادی روشن است که چه گفته‌ایم و چه انجام داده‌ایم. بنده علاوه بر برنامه‌های اقتصادی، معتقدم در زمینه‌های دیگری نیز باید برنامه داشته باشیم. به طبع هر کس نیز روی کار بیاید از او مطالبه می‌کنیم که این خواست‌ها را داشته باشد.

وی در ادامه گفت: اگر بنده بخواهم بیایم باید مطمئن باشم که زمینه برای تحقق آن حداقل‌ها فراهم باشد. البته خیلی تندروی‌ها نیز صورت گرفته و بدبینی‌هایی را هم به همراه داشته است، ولی مشخص است که حدود و صغور نسبت بنده با دین و آزادی چه بوده و هست و از این پس نیز به طور روشن‌تری مشخص خواهم کرد.

رییس جمهور سابق کشورمان تصریح کرد: یکی از برنامه‌های درست این است که اصلاح‌طلبی را از نگاه و عقیده خودم تبیین کنم که این کار موجب انسجام میان گروه‌های اصلاح‌طلب می‌شود و انشاءالله در آینده در هر سمتی باشم این کار را خواهم کرد.

سید محمد خاتمی گفت: انقلاب و ایران برای ما عزیز است و سربلندی ایران از اهداف انقلاب است. ایران سربلند و پیشرفته که در آن مردمش احساس امنیت کنند، به آینده امیدوار باشند و در علم و تکنولوژی پیشرفت داشته باشند از اهداف انقلاب است.

رییس موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها در ادامه گفت: مگر ظرف انقلاب، ایران نبوده است؟ مگر انقلاب نیامده است ملت ایران را سرفراز کند؟ این‌ها از اهداف انقلاب است. آیا اگر کسی می‌گوید ایران برای همه ایرانیان، ایران باید سربلند باشد، ایرانی باید در دنیا حرمت داشته باشد، این یعنی آن فرد در مقابل انقلاب است؟ نخیر- او حرف‌های انقلاب را می‌زند. اگر کسانی ادعا می‌کنند که انقلاب در برابر این‌ها است اشتباه می‌کنند یا معنی انقلاب را تحریف می‌کنند.

خاتمی افزود: ما باید وضعی داشته باشیم که مطابق آرمان‌های اصیل انقلاب است و در قانون اساسی هم آمده است که از مهمترین آن‌ها تامین حرمت مردم، حق حاکمیت مردم بر سرنوشتشان، بهبود وضع اقتصادی، اجتماعی و علمی جامعه و نیز تأمین عدالت و آزادی‌های مشروع است.

وی با اشاره به این‌که انتخابات مساله بسیار مهمی در کشور است و این بدان معناست که مردم آزادانه رای بدهند و رای آنها مورد حرمت قرار بگیرد افزود: متأسفم که همه روی فرد بحث می کنند؛ باید جریانی فکر کنیم؛ ملت باید در عرصه باشد.

سیدمحمد خاتمی تصریح کرد: به این انقلاب، اسلام و ایران علاقه‌مندم و وظیفه خود می‌دانم در عرصه باشم ولی نه به این معنا که حتما دوباره به قدرت بیایم. حداقل ما جزو کسانی نیستیم که به هر قیمتی حاضرند به قدرت برسند.

وی در پایان تأکید کرد: اگر بتوان به مردم خدمت کرد، به آن چیزهایی که اعتقاد داریم پایبند باشیم و پاسخ مردم را بدهیم و امکانات فراهم باشد، می‌توان به عرصه آمد؛ ولی اگر این‌گونه نباشد باید به فکر کسانی بود که بیایند و وضع موجود را تا حدود زیادی عوض کنند و در عین حال تقابل با آن‌ها کمتر باشد و مردم هزینه کمتری بپردازند. باید شرایط و اوضاع احوال کشور را بسنجیم و پیش برویم.

منیع: http://www.mowj.ir/ShowNews.php?4703

  
نویسنده : محسن ; ساعت ٢:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢٠


گرامی مقدم: حزب اعتمادملی تصمیم «شورایعالی حکمیت» را می‌پذیرد،

گرامی مقدم: حزب اعتمادملی تصمیم «شورایعالی حکمیت» را می‌پذیرد، حتی اگر کاندیدای مورد ائتلاف، کروبی نباشد.
همان‌طور که دبیرکل حزب اعتمادملی در مصاحبه‌ای اعلام کرد اگر ائتلاف و جمع‌بندی در خصوص انتخاب یک کاندیدا بر اساس حکمیت و یک شیوه قاعده‌مند باشد؛ حتی در صورت عدم انتخاب مهدی کروبی به عنوان کاندیدای اصلاح‌طلبان آن را می‌پذیریم.

سخنگوی حزب اعتمادملی با اشاره به احتمال تشکیل "شورای عالی حکمیت" برای تصمیم‌گیری نهایی در طیف اصلاح‌طلب برای انتخاب کاندیدای واحد، اعلام کرد که حزب متبوعش تصمیم نهایی چنین شورایی را خواهد پذیرفت حتی اگر کاندیدای مورد ائتلاف، کروبی نباشد.

اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی حزب اعتمادملی در گفتگو با مهر اظهار داشت: همان‌طور که دبیرکل حزب اعتمادملی در مصاحبه‌ای اعلام کرد اگر ائتلاف و جمع‌بندی در خصوص انتخاب یک کاندیدا بر اساس حکمیت و یک شیوه قاعده‌مند باشد؛ حتی در صورت عدم انتخاب مهدی کروبی به عنوان کاندیدای اصلاح‌طلبان آن را می‌پذیریم.

وی با تأکید بر این‌که کاندیداتوری و مطرح شدن افراد دیگر از سوی سایر گروه‌های اصلاح‌طلب برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری مورد احترام این حزب است، گفت: معرفی کاندیدای درون‌حزبی منافاتی با تصمیمات جلسات مجمع روحانیون ندارد.

سخنگوی حزب اعتمادملی گفت: موضع حزب اعتمادملی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب کاندیدای اصلاح‌طلبان در این انتخابات، حکمیت و انتخاب شیوه‌ای قاعده‌مند و مورد قبول است.

گرامی مقدم درباره مطرح شدن نام افرادی همچون میرحسین موسوی، سیدحسن خمینی و محمدرضا عارف به عنوان کاندیدای اصلاح‌طلبان در صورت نیامدن خاتمی، تصریح کرد: این موضوع هیچ خللی در حضور حزب اعتمادملی در جلسات مجمع روحانیون ایجاد نخواهد کرد و هیچ‌گونه منافاتی هم با آن ندارد.

وی ادامه داد: مطرح شدن نام‌ها به عنوان کاندیدای اصلاح‌طلبان تصمیم درون‌گروهی برخی احزاب است و همان‌طور که حزب اعتمادملی کاندیدای خود را معرفی کرد، سایر احزاب هم می‌توانند کاندیداهای مورد نظر خود را معرفی کنند.

سخنگوی حزب اعتمادملی تأکید کرد که در حال حاضر سازوکار چگونگی حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری آینده در دست بررسی است و احتمالا بر این اساس یک شورای عالی "حکمیت" برای تصمیم‌گیری نهایی در این طیف شکل خواهد گرفت.

وی پیش بینی کرد که تلاش‌هایی که در جلسات مجمع روحانیون در حال انجام است در نهایت به شکل‌گیری سازوکاری جامع و کامل بیانجامد که مورد قبول سایر گروه‌های اصلاح‌طلب، از جمله حزب اعتمادملی باشد.

این عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی در پایان در خصوص برنامه‌های طرح‌ریزی‌شده مهدی کروبی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری دهم، خاطرنشان کرد: بعد از اعلام تصمیم نهایی دبیرکل حزب اعتمادملی درخصوص کاندیداتوری، محور برنامه‌های تنظیم‌شده برای اداره کشور را اعلام خواهیم کرد.

  
نویسنده : محسن ; ساعت ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢٠