سخنگوی «پویش دعوت از خاتمی»:

سخنگوی «پویش دعوت از خاتمی»: عبدالله نوری از خاتمی‌ای که بر سر اهدافش می‌ایستد حمایت می‌کند  

 

به نظر می‌رسد که فضا به سمتی می‌رود که دیگر بحث بر سر این نیست که خاتمی بیاید یا نه، بلکه بیشتر بر سر این است که خاتمی چگونه بیاید و با چه شروطی. هم خود ایشان و هم نخبگان سیاسی بیشتر در این باب صحبت می‌کنند.

مصاحبه رادیو زمانه با سخنگوی «پویش دعوت از خاتمی» در مورد دیدار هسته مرکزی این پویش با عبدالله نوری را در ادامه می‌خوانید.


مریم محمدی: در شرایطی که بیش از هشت ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوره‌ی دهم در ایران باقی مانده است، تحرکات زودهنگام انتخاباتی همچنان پیش می‌روند. نکته‌ی دیگر این‌که بیشترین این فعالیت‌ها در جبهه‌ی اصلاح‌طلبان اتفاق می‌افتد و بحث بر سر کاندیداتوری آقایان کروبی، نوری و خاتمی همچنان ادامه دارد.

روز چهارشنبه در تهران اعلام شد که گروهی از هواداران کاندیداتوری آقای خاتمی به دیدار آقای نوری رفته‌اند، که خود کاندیدای پیشنهادی بخش دیگری از اصلاح‌طلبان است.

در اطلاعیه‌ای که این گروه بعد از این دیدار منتشر کرده و چنان‌که متذکر شده‌اند به تایید آقای نوری هم رسیده، آمده است که آقای نوری گفته‌اند: «من هم مثل بسیاری دیگر فکر می‌کنم که آقای خاتمی آرای لازم را دارد، تنها نگرانی من مثل خود آقای خاتمی مربوط به بعد از انتخابات است».

آقای نوری گفته است: اگر آقای خاتمی اهداف مشخصی را تعیین نکند یا آمادگی ایستادگی بر سر آرمان‌ها، برنامه‌ها و اهداف خود را نداشته باشد احتمال ناکامی ایشان حتا پس از پیروزی در انتخابات افزایش می‌یابد و به‌نظر من بهتر است نیایید.

در مورد این دیدار و نتایج آن با یکی از اعضای هیات‌ دیدارکننده، آقای محمدرضا‌ جلائی‌پور صحبت کرده‌ام.

 • آقای جلائی‌پور اساساً پویش دعوت از خاتمی چه هست؟ چه نوع نهاد و ارگانی است و چگونه تشکیل شده است؟

«پویش (کمپین) دعوت از خاتمی» یک کمپین است که معادل فارسی آن «پویش» انتخاب شده است و سایت آن هم «موج سوم» (www.mowj.ir) نام دارد.

 • چه مدت است که شما فعالیت‌های خود را شروع کرده‌اید؟

«پویش دعوت از خاتمی» حدود یک‌ماه است که به طور رسمی تشکیل شده است. هدف اعضای این پویش این است که با انجام فعالیت‌هایی احتمال نامزدی آقای خاتمی را افزایش بدهند. در این راستا ۱۲گونه فعالیت تعریف شده که یکی راه‌اندازی سایت موج سوم است که در آن پاره‌ای از فعالیت‌های علنی ما گزارش می‌شود.

 • کارهای علنی‌تان؟ مگر شما کارهای مخفی هم دارید؟

خیر، ما یک‌سری فعالیت‌های غیرعلنی و رایزنی‌های غیرخبری برای افزایش احتمال نامزدی آقای خاتمی داریم. ولی فعالیت علنی ما ۱۲ گونه است که برخی از آن‌ها در سایت انعکاس پیدا می‌کند. دیدار با چهره‌‌های ملی و رهبران احزاب اصلاح‌طلب و میانه‌رو یکی از این فعالیت‌هاست که در آن می‌کوشیم تعدادی از شخصیت‌های درجه اول حوزه‌های مختلف را تشویق ‌کنیم از آمدن آقای خاتمی حمایت بیشتری بکنند و اگر مخالفند به حامیان بپیوندند.

 • الان ملاقاتی که با آقای نوری داشتید در همین راستا بود؟

بله، این هفتمین دیدار علنی ما بود. تا امروز بیش از ۴۰دیدار داشته‌ایم که تعدادی از آن‌ها خبری بوده‌اند. خود آقای خاتمی و آقایان ابراهیم یزدی، عزت‌الله سحابی، مصطفی ملکیان، بهزاد نبوی و سعید حجاریان از جمله افرادی بوده‌اند که دیدارهایی با آن‌ها صورت گرفته و در سایت «موج سوم» امکان مشاهده‌ی فایل‌های تصویری این دیدارها هم وجود دارد.

علاوه بر این دیدارها تعداد زیادی مصاحبه با نخبگان حوزه‌های مختلف انجام شده و از تعدادی از فرهیختگان کشور نیز یادداشت‌هایی در دفاع از نامزدی خاتمی گرفته شده است. اولین همایش ما هم به‌زودی با حضور پاره‌ای از حامیان برجسته‌ی نامزدی آقای خاتمی برگزار می‌شود. طومار الکترونیک دعوت از خاتمی در سایت موجود است که در همین مدت کوتاه بیش از ۲۰ هزار نفر آن را امضا کرده‌اند. حدود ۲۰۰۰ نفر هم به عضویت کمپین درآمده‌اند.

 • سوالی که پیش می‌آید این است که شما به عنوان هواداران آقای خاتمی، هدفتان از دیدار با آقای نوری که خودشان هم کاندیدای احتمالی این انتخابات هستند منصرف کردن ایشان از کاندیداتوری بود؟

تا آنجایی که ما اطلاع داریم و خودشان هم تایید کردند، ایشان قصد قطعی برای کاندیداتوری نداشته‌اند که بخواهیم ایشان را منصرف کنیم. در راستای هدف پویش و دیدار با چهر‌ه‌های ملی به دیدار آقای نوری رفتیم تا سخنان و تحلیل ایشان را بشنویم که اتفاقاً متوجه شدیم ایشان هم تا حد زیادی با هدف کمپین موافق هستند و فقط حمایتشان از آقای خاتمی مشروط است.

 • شروط ایشان چه مواردی بود؟

آقای نوری طرفدار نامزدی «خاتمی»ای هستند که کمی قاطع‌تر باشد و اهدافی را مشخص بکند و پای آن اهداف بایستد. حتا می‌توان گفت شرط دوم خود آقای خاتمی که هفته‌ی پیش تعیین کرد هم به این شرط آقای نوری نزدیک است. این‌که آقای خاتمی گفته بود باید دید چقدر می‌توان کار کرد، شاید یکی از معانی‌اش این باشد که اگر این شرایط فراهم نباشد و نتوانم به اهداف تعیین‌شده‌ام برسم، نمی‌‌آیم!

 • به‌نظر شما آقای خاتمی از قبل چگونه می‌توانند به این نتیجه برسند که می‌شود یا نمی‌شود؟

از قبل ارزیابی می‌کنند.

 • چگونه این ارزیابی از قبل ممکن است؟ چون ساختار حکومت همان ساختاری است که در زمان ریاست‌جمهوری ایشان وجود داشت.

خب احتمالاً ایشان تا حد زیادی پاسخ به این سوال را می‌دانند و ما امیدواریم که پاسخ‌شان مثبت باشد. با توجه به تجربه‌ی ۸ ساله‌ی آقای خاتمی، فکر می‌کنم ایشان بهتر واقفند که علیرغم تمام محدودیت‌ها می‌توان کارهایی انجام داد.

در این که چقدر می‌توان کار انجام داد اختلاف‌نظر وجود دارد، ولی بر سر اینکه حداقل‌هایی ممکن است بحثی نیست و ما فکر می‌کنیم که اگر ایشان قاطع‌تر بیاید بیش از این‌ها هم ممکن است.

تصور من این است که الان فضا به سمتی می‌رود که دیگر بحث بر سر این نیست که خاتمی بیاید یا نه، بلکه بیشتر بر سر این است که خاتمی چگونه بیاید و با چه شروطی. هم خود ایشان و هم نخبگان سیاسی بیشتر در این باب صحبت می‌کنند.

 • سوال این است که نیرویی که باید شروط آقای خاتمی را بپذیرد کجاست؟ چرا شما فکر می‌کنید نیرویی که در مقابل آقای خاتمی ایستاده الان اعلام می‌کند که شرط آقای خاتمی را پذیرفته؟! یا این‌که آقای خاتمی باید بیاید و برای تحقق آن شرایط مبارزه بکند؟

آقای خاتمی می‌تواند حالت دوم را انتخاب کند و شروط خودش را به رقیب تحمیل کند. اما درباره بخش اول پرسش شما باید بگویم که ما فکر می‌کنیم حضور آقای خاتمی یک بازی «برد - برد» است و حتا محافظه‌کاران هم از آن سود می‌برند و به نفع کلیت جمهوری اسلامی است و مشروعیت و کارآمدی‌اش را افزایش می‌دهد و در بلندمدت حتا به نفع آن‌هایی است که مخالف حضور آقای خاتمی هستند؛ جدای از نفعی که برای اصلاحات، فرهنگ، اقتصاد و سیاست ایران دارد.

 • برداشت شما از ملاقات با آقای نوری این بود که ایشان کاندیدا نخواهند شد یا این‌که منتظر اعلام ارزیابی آقای خاتمی هستند؟

من سخنگوی آقای نوری نیستم.

 • دریافت شما به عنوان ملاقات‌کننده چیست؟

ما تعهد اخلاقی داده‌ایم که خبری را منتشر نکنیم مگر این که به تأیید ایشان برسد. تا جایی که من اجازه دارم نقل بکنم و در گزارش هم آمده این است که آقای نوری اگر ببینند که آقای خاتمی با آن شروط و ویژگی‌ها و قاطعانه آمده‌اند حتماً از ایشان حمایت می‌کند.

تا جایی که ما اطلاع داریم تا‌کنون آقای نوری برای حضور در انتخابات اعلام آمادگی نکرده‌اند و ارزیابی شخصی من این است که تا وقتی که آقای خاتمی نگوید که نمی‌آید، ایشان حتا به این گزینه فکر هم نخواهند کرد.

 • اگر آقای خاتمی نیاید و آقای نوری بیاید، این امکان وجود دارد که رد صلاحیت شود. ولی اگر رد صلاحیت نشد اصلاح‌طلبان چه برخوردی خواهند کرد؟

متاسفانه ممکن است این چنین باشد. ولی این به آن معنا نیست که اگر آقای خاتمی نیامد اصلاح‌طلبان از آقای نوری حمایت نکنند.

اما بهتر است که در حال حاضر این «اگر» (این‌که اگر خاتمی نیاید ...)‌ طرح نشود، چون احتمال نامزدی آقای خاتمی را کاهش می‌دهد. فعلاً تمام هم و غم نیروهای سیاسی اصلاح‌طلب باید این باشد که آقای خاتمی را بیاورند و بعد از این که آقای خاتمی را آوردند تدابیری بیاندیشند که احتمال پیروزی ایشان بالا برود، احتمال تخلف و تقلب کاهش پیدا کند و بتوانند بعد از پیروزی به آن اهداف حداقلی که تعیین می‌کنند، برسند .

منبع: رادیو زمانه

/ 0 نظر / 32 بازدید