سیدمحمد خاتمی: در دو دوره‌ قبلی ریاست جمهوری‌ام با مردم به تفاهم رسیده‌بودم

اگر بتوان به مردم خدمت کرد، به آن چیزهایی که اعتقاد داریم پایبند باشیم و پاسخ مردم را بدهیم و امکانات فراهم باشد، می‌توان به عرصه آمد؛ ولی اگر این‌گونه نباشد باید به فکر کسانی بود که بیایند و وضع موجود را تا حدود زیادی عوض کنند و در عین حال تقابل با آن‌ها کمتر باشد و مردم هزینه کمتری بپردازند.

رییس جمهور سابق کشورمان‌مان گفت: اگر فقر، فاصله طبقاتی و فساد در این مملکت کمتر شده، سمعاً و طاعتاً،  این وضع باید ادامه پیدا کند؛ در غیراین‌صورت حتماً باید برای تأمین نظر رهبری که مبارزه با فقر، فساد و تبعیض است فکر دیگری کرد.

به گزارش «موج سوم» به نقل از روابط عمومی دفتر حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد خاتمی، وی در جمع اعضای مجمع فرهنگیان، کانون صنفی معلمان و سازمان معلمان ایران با اشاره به ضرورت نظارت بر انتخابات گفت: نظارت بر انتخابات لازمه‌ی حرمت و رای آزادانه‌ی مردم است. به همین دلیل نظارت وجود دارد و این مهم را از آن رو به دولت واگذار نکرده‌اند که ممکن است با پول و زوری که دولت دارد بر انتخابات اعمال قدرت کند.

خاتمی اما در تکمیل بحث نظارت بر انتخابات اظهار داشت: به گونه‌ای نظارت کنیم که مردم آزادانه انتقاد کنند نه این‌که نظارت را طوری معنا کنیم که تعیین می‌کنیم مردم به چه کسانی رأی بدهند! این خلاف قانون اساسی است و لااقل برای ما قابل گذشت نیست.

رییس جمهور سابق کشورمان با اشاره بر آنچه که در چهار سال اخیر بر کشور رفته است، اعلام کرد که مردم و کسانی که می‌خواهند در انتخابات حضور یابند مطمئن باشند با وضعیتی که در حال حاضر داریم هیچ دولتی هر چند کارآمد باشد نمی‌تواند با هیچ معجزه‌ای وضع را به چهار سال پیش برگرداند. مردم باید تحمل کنند؛ اما هر کس می‌آید باید طوری برنامه‌ریزی کند که به سوی بهتر شدن اوضاع حرکت کند.

وی با تأکید بر تعامل تمامی دستگاه‌ها در انتخابات در پیش روی ریاست جمهوری افزود: همه دستگاه‌ها باید با هم باشند. صدا و سیما در تقابل نباشد. البته نمی‌گویم دائماً تعریف و تمجید کند بلکه تشکیلاتی که اصلاً وظیفه خود را تبلیغات و به اصطلاح افشاگری و دخالت در اموری می‌داند که نباید دخالت کنند در مقابل نایستند.

خاتمی ادامه داد: آن‌هایی که باید به تقوا دعوت کنند و واقعیات را به مردم بگویند بی‌تقوایی نکنند و در مقابل دولت نایستند. اگر همه با هم باشند مردم هم توجیه می‌شوند و می‌توان به عرصه آمد.

رییس جمهور سابق ایران با اشاره به منزلت معلم و با اشاره به گلایه بعضی از معلمان، اهانت به این قشر زحمتکش را ناروا خواند و گفت: مورد اهانت قرار دادن معلم نه‌تنها روا نیست بلکه هیچ کس حق کوچکترین اهانت به دشمنی که محکوم به اعدام باشد یا بدترین عمل را مرتکب شده باشد ندارد. چه برسد به آنکه خدایی ناکرده شکنجه جسمی و روحی نیز بشود. نظام جمهوری اسلامی برای این پدید آمد که دیگر شاهد این مسائل نباشیم.

وی تأکید کرد: ما انقلاب کردیم که نه‌تنها منزلت انسان و معلم حتی انسانی که محکوم به اعدام است یا متهمی که هنوز هیچ یک از اتهاماتش ثابت نشده است زیر سوال نرود. اگر در اثر کوچکترین فشار روحی یا جسمی به افراد اقراری گرفته شود، این اقرار هیچ ارزشی ندارد.

خاتمی با طرح این سوال که با توجه به این معیارها و ملاک‌ها، آیا در مسیر انقلاب به درستی حرکت می‌کنیم یا نه؟ گفت: امیدوارم شاهد روزی باشیم که هیچ کس به خاطر جرم ناکرده به خصوص ابراز وظیفه‌اش تحت فشار روحی یا جسمی نباشد. نقد کردن وظیفه ماست. امام علی(ع) می‌فرماید: انتقاد نه‌تنها وظیفه است بلکه منتقد باید بتواند بدون لکنت زبان حرفش را بزند. این‌ها از جمله مسائلی که هر کس روی کار می‌آید باید مورد توجه‌اش باشد.

وی بر وظایف معلمان تاکید کرد و گفت: یکی از وظایف شما معلمان این است که علاوه بر داده‌های علمی و تعلیمات دینی به دانش آموزان آنان را رشد فکری دهید؛ چون آنها هستند که پایه‌های مردم‌سالاری و اداره جامعه ما را در آینده محکم می‌کنند.

سید محمد خاتمی با اشاره به وعده‌های بی‌تحقق طی دوره‌ی گذشته عنوان کرد: اگر کسی برنامه‌ای که نتوان آن را پیاده کرد داده باشد، بهتر است نیاید. این‌ها شرط نیست بلکه شرط وجود است و برای خود فرد شرط است. تو اگر می‌آیی اولاً چه می‌خواهی؟ آیا آنچه می‌خواهی خواست واقعی ملت است؟ به عنوان کسی که مورد عنایت مردم قرار گرفته‌ای آیا بیانگر خواست واقعی مردم هستی یا نه؟ و آیا برای خودت حساب‌هایی داری که خیلی هم با مصالح ایران و اسلام سازگار نباشد؟

وی افزود: کسی که می‌خواهد بیاید باید بیانگر خواست مردم باشد و بر سر آن خواست‌ها با مردم به تفاهم برسد و عهد ببندد؛ البته تفاهم در رأیی است که مردم به وی می‌دهند.

رییس جمهوری سابق کشور با اشاره به دو دوره‌ی گذشته‌ی ریاست جمهوری خود گفت: معتقدم در دو دوره ریاست جمهوری نوعی از خواست‌ها را مطرح کردم و در هر دو دوره نیز با مردم به تفاهم رسیده‌ام. اگر برنامه‌هایی در این دوره‌ها عملی نشد ممکن است عیب و نقص از ما بوده باشد یا موانعی بر سر راه بوده. چه کسی گفته که حتماً باید در قدرت حضور داشته‌ باشیم تا بتوانیم کاری انجام دهیم؟ بلکه در جای دیگری هم می‌توان به وظایف خود عمل کنیم.

وی با هشدار به رواج بداخلاقی در جامعه عنوان کرد: دروغ بدترین بداخلاقی است. گاهی یک فرد عادی صحبتی می‌کند ولی یک وقت است من مسئول دروغ می‌گویم یا آمار نادرست می‌دهم و این خیلی بدتر است. توهین، تحریف و فحاشی بدترین گناهان است، اما اگر این‌ها به نام اسلام و ارزش‌ها مبنا و رویه برخی دستگاه‌ها و تشکیلات شود که بزرگترین وظیفه‌شان ترویج اخلاق است، نشانه بیماری و مشکلاتی است که باید نگران آن بود.

خاتمی گفت: حال اگر کسانی روی کار بیایند که این گروه بداخلاق آنان را نپسندند، در مقابل سنگ‌اندازی نخواهند کرد؟
 
وی با اشاره به این‌که حرف‌های ما روشن است و در آینده با معلمان، دانش‌آموزان و جوانان حرف‌های بسیاری دارم، افزود: حرف‌هایی در عمق وجدان مردم وجود دارد و با زبان فطرت آنها را گفته‌اند. هنر انقلاب اسلامی به این بود که سوار بر خواست تاریخی ملت ایران شد. این خواست با فطرت دینی، خواست دینی و هویت دینی همسو شد و انقلاب بزرگی را ایجاد کرد که از مهمترین آرمان‌هایش حاکمیت مردم بر سرنوشتشان بود.

خاتمی افزود: روشنفکری ایجاب می‌کند این خواست‌ها را روشن‌تر، شفاف‌تر و از عمق وجدان تاریخی ملت به سطح خودآگاهی بیاوریم.

رییس جمهوری سابق کشورمان با تأکید بر این‌که امروز همه مردم‌سالاری می‌خواهند، اظهار داشت: اینگونه نیست که مردم‌سالاری مقابل دین باشد. مردم دینشان را می‌خواهند، ولی انقلاب با این شعار که این دین برایتان مردم‌سالاری به ارمغان می‌آورد، شکل گرفت. مردم دین اجتماعی، دین حاکم و دینی که می‌خواهد در عرصه باشد را مردم می‌خواستند. امام(ره) به آن‌ها دروغ نمی‌گفت که دین به شما استقلال، آزادی و پیشرفت می‌دهد. مگر این‌ها در قانون اساسی نیست؟

وی افزود: ما معتقدیم دین باید در عرصه اجتماعی جضور داشته باشد. تفاوت ما با بعضی‌ها این است که دین را با آزادی و پیشرفت ملت سازگار می‌بینیم. دینی که ما می‌گوییم منادی عدالت است. البته عدالت ما فقط عدالت اقتصادی، آن هم اقتصاد صدقه‌ای نیست.

خاتمی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب، اظهار داشت: اتفاقاً به درستی رهبری فرمودند که باید با فقر، فساد و تبعیض مبارزه کرد؛ هر کس می‌خواهد بیاید باید این‌ها را در برنامه‌اش بگذارد (حالا اگر بنده بخواهم بیایم حرف‌های زیادی در عرصه‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خواهم داشت). اگر در این سال‌ها ادعا می‌شود که شعارهای انقلاب زنده شد سوال این است که آیا فقر کمتر شده است؟ ما نمی‌گوییم یک‌شبه می‌شود فقر را کم کرد ولی باید آثار حرکت به آن سو آشکار باشد.

وی افزود: هیچ‌کس نمی‌گوید فردا هر دولتی بیاید باید توقع داشت که همه مشکلات را حل کند؛ اما توقع داریم که در آن مسیر حرکت کنیم.

خاتمی در ادامه گفت: اگر فقر، فاصله طبقاتی و فساد در این مملکت کمتر شده، سمعاً و طاعتاً،  این وضع باید ادامه پیدا کند؛ در غیراین‌صورت حتماً باید برای تأمین نظر رهبری که مبارزه با فقر، فساد و تبعیض است فکر دیگری کرد.

خواهران و برادران همیشه بخشی از جامعه بوده‌اند که برایشان خوردن گوشت مشکل بوده، ولی امروز برای بخش قابل توجهی از جامعه گوشت تبدیل به کالای لوکس شده است. بر اساس آمار معتبر باید بیان کرد که آیا فقر، فساد و تبعیض در این سال‌ها کمتر شده است؟
 
رییس بنیاد باران اظهار داشت: ملت علاوه بر این‌ها آزادی و امنیت نیز می‌خواهد. نمی‌خواهم بگویم می‌توان یک‌شبه همه مشکلات را حل کرد؛ اگر در این مسیر اراده و حرکتی باشد همه به دنبال آن بیاییم، ولی اگر این‌گونه نیست باید فکر دیگری کرد.

سید محمد خاتمی با اشاره به این‌که طبعاً افراد مختلف و موثری برای بهبود برنامه اقتصادی و اجتماعی کشور وجود دارند که می‌توانند وضع را بهبود بخشند، خاطرنشان کرد: تکلیف ما با ملت تا حدود زیادی روشن است که چه گفته‌ایم و چه انجام داده‌ایم. بنده علاوه بر برنامه‌های اقتصادی، معتقدم در زمینه‌های دیگری نیز باید برنامه داشته باشیم. به طبع هر کس نیز روی کار بیاید از او مطالبه می‌کنیم که این خواست‌ها را داشته باشد.

وی در ادامه گفت: اگر بنده بخواهم بیایم باید مطمئن باشم که زمینه برای تحقق آن حداقل‌ها فراهم باشد. البته خیلی تندروی‌ها نیز صورت گرفته و بدبینی‌هایی را هم به همراه داشته است، ولی مشخص است که حدود و صغور نسبت بنده با دین و آزادی چه بوده و هست و از این پس نیز به طور روشن‌تری مشخص خواهم کرد.

رییس جمهور سابق کشورمان تصریح کرد: یکی از برنامه‌های درست این است که اصلاح‌طلبی را از نگاه و عقیده خودم تبیین کنم که این کار موجب انسجام میان گروه‌های اصلاح‌طلب می‌شود و انشاءالله در آینده در هر سمتی باشم این کار را خواهم کرد.

سید محمد خاتمی گفت: انقلاب و ایران برای ما عزیز است و سربلندی ایران از اهداف انقلاب است. ایران سربلند و پیشرفته که در آن مردمش احساس امنیت کنند، به آینده امیدوار باشند و در علم و تکنولوژی پیشرفت داشته باشند از اهداف انقلاب است.

رییس موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها در ادامه گفت: مگر ظرف انقلاب، ایران نبوده است؟ مگر انقلاب نیامده است ملت ایران را سرفراز کند؟ این‌ها از اهداف انقلاب است. آیا اگر کسی می‌گوید ایران برای همه ایرانیان، ایران باید سربلند باشد، ایرانی باید در دنیا حرمت داشته باشد، این یعنی آن فرد در مقابل انقلاب است؟ نخیر- او حرف‌های انقلاب را می‌زند. اگر کسانی ادعا می‌کنند که انقلاب در برابر این‌ها است اشتباه می‌کنند یا معنی انقلاب را تحریف می‌کنند.

خاتمی افزود: ما باید وضعی داشته باشیم که مطابق آرمان‌های اصیل انقلاب است و در قانون اساسی هم آمده است که از مهمترین آن‌ها تامین حرمت مردم، حق حاکمیت مردم بر سرنوشتشان، بهبود وضع اقتصادی، اجتماعی و علمی جامعه و نیز تأمین عدالت و آزادی‌های مشروع است.

وی با اشاره به این‌که انتخابات مساله بسیار مهمی در کشور است و این بدان معناست که مردم آزادانه رای بدهند و رای آنها مورد حرمت قرار بگیرد افزود: متأسفم که همه روی فرد بحث می کنند؛ باید جریانی فکر کنیم؛ ملت باید در عرصه باشد.

سیدمحمد خاتمی تصریح کرد: به این انقلاب، اسلام و ایران علاقه‌مندم و وظیفه خود می‌دانم در عرصه باشم ولی نه به این معنا که حتما دوباره به قدرت بیایم. حداقل ما جزو کسانی نیستیم که به هر قیمتی حاضرند به قدرت برسند.

وی در پایان تأکید کرد: اگر بتوان به مردم خدمت کرد، به آن چیزهایی که اعتقاد داریم پایبند باشیم و پاسخ مردم را بدهیم و امکانات فراهم باشد، می‌توان به عرصه آمد؛ ولی اگر این‌گونه نباشد باید به فکر کسانی بود که بیایند و وضع موجود را تا حدود زیادی عوض کنند و در عین حال تقابل با آن‌ها کمتر باشد و مردم هزینه کمتری بپردازند. باید شرایط و اوضاع احوال کشور را بسنجیم و پیش برویم.

منیع: http://www.mowj.ir/ShowNews.php?4703

/ 0 نظر / 10 بازدید